6 Şubat 2017 Pazartesi

Eyvah Mezun Oluyorum

Üniversite mezuniyeti; güzel başlangıçlara yol almaya başlayacak gençlerin, "Bundan sonraki hayatlarının ilk günü" ve maalesef bir çoğu için stresli bir iş arayışı sürecinin de ilk günü.Türkiye'nin genç nüfusa istihdam sağlayabilme oranları maalesef pek iç açıcı değil. Bu gerçeği değiştirmek de kolay görünmüyor şimdilik ama, bu sürece biraz daha önde başlayabilmek elimizde olabilir mi? Öncelikle üniversitede seçtiği bölümü ve ne olmak istediğini bilen gençler zaten biraz daha önde bu süreçte. Ama ne yapmak istediğine karar veremeyen ve bir çok mesleği seçebilme şansı olan, ama mezun olduğunda "ben ne yapacağım şimdi" diye düşüneceği bir bölümde okuyanlar bu soruya en güzel yanıtı staj yaparak yine "kendileri" verebilirler.

 Staj programları tam da sevebileceği mesleği arayanlar için müthiş bir fırsat. Üstelik artık üniversiteler zorunlu stajı olmayan bölümdeki öğrencilerin isteğiyle, staj için gerekli sigortayı yapmayı kabul ederek, işletmenin öğrenciyi kabul etmesine destek oluyorlar. Zorunlu veya isteyerek staj yapan her öğrenci, mümkünse, mutlaka her departmanda staj yaparak departmanları inceleyebilme şansı elde etmeli.Stajı sadece fotokopi çekmek,bilgisayara veri girişi yapmak olarak algılamamalı, o departmandaki çalışanları gözlemleyerek, ileride orada mı olmak istiyor? Orada olması için hangi özelliklere, yetkinliklere sahip olması gerektiğinin yanıtını da bulmalıdır.Böylece, mezun olmadan yöneleceği alanı bulacağı gibi, iş görüşmesinde hangi özelliklere sahip olması gerektiğinin de farkında olacak,ve rakiplerinden biraz daha önde olma fırsatını yakalayacaktır. Özellikle üniversite öğrencilerinin başvurabileceği, staj programlarını gençlerin yetkinliklerini parlatabilecek programlara dönüştürmüş pek çok şirket bu konuda öğrencilere iyi bir fırsat sunabilir.

Son zamanlarda daha çok duyduğumuz  "Gap Year" 'ın altında da aslında bu yatıyor. Gap Year kelime anlamı olarak; boşluk yıl demek. Öğrencilerin üniversiteden önce veya hemen sonra akademik veya diğer becerilerini geliştirmek, deneyimlerini arttırmak amacıyla eğitimlerine ara vermesi anlamına geliyor. Örneğin; Obama'nın kızı Malina Obama, film sektörünü öğrenmek ve kendisini bu alanda geliştirmek için okulunu dondurarak, bir film şirketinde staj yapmaya başlamış. Yurtdışında yapılan araştırmalara göre de "Gap Year" yapan öğrenciler, kariyerlerinde daha başarılı oluyorlarmış.
Kendini geliştirmek, seyahat etmek, hayalinin mesleğini bulmak için Gap Year yapmak zorunlu değil tabiiki, üstelik özellikle Türkiye'de bunu aileye anlatmak kolay olmayabilir ama yazın veya ara dönemlerdeki boşluklarda staj yaparak bunu sağlayabilen bir çok öğrenci de mevcut.
Staj,"farkındalığı"olanlar için fırsata dönüşebiliyor. Dolasıyla, seni diğerlerinden farklı kılacak yeteneğin ne? Ne yaparken mutlu oluyorsun? Plaza insanı mı olmak istiyorsun, yoksa kendi işini yapmak mı? ileride başvuracağın pozisyon senin için neden önemli?, O iş yerinden beklentilerin neler? İşte bu ve bunun gibi bir çok soruya yanıt veremeyen kıdemli çalışanlar bile varken, sen farkındalığınla onlardan bile önde olmak istemez misin?


Zorunlu stajı olmadan, şartları zorlayarak staj yapıp, İK'cı olmaya karar vermiş bir İK'cı olarak 💪 sevgiler..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder